Performans İzleme Sistemi  
 
Süreç ve Yetkinlik Matrisi
Süpervizyon ve Koçluk
 
Süpervizyon ve Koçluk
ZAFER YOLU DENEYİMİ Gelişim Programı dahilinde yapılacak süpervizyon ve koçluk çalışmaları sırasında yöneticiler elektronik ortamdaki iki adet listeyi kullanacaktır:

X ekseni dahilindeki iş aktivitesi ve bu aktivitenin sürecinin yazılı halde olduğu bir check-list.

Y ekseni dahilinde iş aktivitesinin süreçleri ile bağlantılı iş yetkinliklerini ve bu yetkinliklerin örnek davranışlarını içeren bir başka check-list.

 
Yönetici, çalışanın performansını izlerken;

  Hem X ekseninde iş aktivitesinin süreçlerini "tam ve doğru bir biçimde takip edip, etmediğini" kontrol edecek ve sonuçları "takip etti/takip etmedi" diye elindeki check-list'e işaretleyecek.

  Hem de Y ekseninde "iş aktivitesinin süreçleri ile bağlantılı yetkinliklerin örnek davranışlarını" gösterip, göstermediğini gözlemleyecek ve sonuçları "gösterdi (yapıyor)/göstermedi (yapmıyor)" diye elindeki check-list'e işaretleyecek.

  X ve Y eksenlerindeki yapılan işaretlemeleri "%" olarak hesaplayıp; X ve Y eksenlerindeki performansları "süreç ve yetkinlik matrisi" üzerinde yerleştirecek.

  Böylece yönetici, çalışanın sahadayken "X ve Y eksenlerinde performansının ne seviyede" olduğunu hem gözlemleyecek, hem de kayıt altına alacaktır.

Çıkan seviyeye göre yönetici, çalışan ile mutabık kalarak;

  Çalışanın, X ekseninde, iş aktivitesinin sürecini "tam ve doğru takip etmesi" ile ilgili eylem planı (neyi, ne zaman, nasıl, kimden yardım alarak yapacak) yapılıp, uygulamaya sokulacaktır.

  Çalışanın, Y ekseninde, iş aktivitesinin süreçleri ile bağlantılı iş yetkinliğinin "örnek davranışlarını göstermesi ve alışkanlık haline getirmesi" ile ilgili eylem planı (neyi, ne zaman, nasıl, kimden yardım alarak yapacak) yapılıp, uygulamaya sokulacaktır.

Yönetici;

  Çalışanın X ve Y eksenlerinde daha iyi performans üretmesini sağlamak için "süpervizyon" ve "koçluk" çalışmaları yapacaktır.

  Çalışanın X ve Y eksenlerindeki performansını sahada ve/veya çalışırken "X ve Y eksenlerinde seviye artışını" hem gözlemleyecek, hem de kayıt altına alacaktır.

  Çalışanın iş aktivitelerini "haftalık, aylık, 3 aylık, yıllık" bazda takip ederken, çalışan özelinde analiz yapma imkanına sahip olacaktır.

  Bu analiz sayesinde "iş, işten geçmeden" her çalışan özelinde, her iş aktivitesinde, her yetkinlikte önlemler düşünebilecek ve bu önlemleri hayata geçirebilecektir.

 
 
  E-BÜLTEN
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin E-bülten Listemize Kaydolun...
 
KURUMSAL
Misyonumuz
Değerlerimiz
Vizyonumuz
Müşteri Profili
 
ZAFER YOLU
Kazanan Çalışandan Kazanan Kuruma Yolculuk
Çalışanın Potansiyeli Performansa Dönüyor mu?
Neden Zafer Yolu Deneyimi?
Zafer Yolu Deneyimi Nasıl Yaşanır?
Zafer Yolu Deneyimi Yaşamak İçin Ne Yapılmalıdır?
ROLI
 
ONLINE KATALOG
Katalog İçin Tıklayınız...
İLETİŞİM
Bize Ulaşın...
 
 
 
BİZİ TAKİP EDİN
   
 
 
Copyright © 2015 Tüm hakları United ' a aittir. Pikare 2015